J. K. Rowling, seria “Harry Potter”

Chłopiec, który przeżył

Harry Potter od TaniaKsiazka to z pozoru zwykły chłopiec. Jest sierotą, wychowywaną przez ciotkę i wuja, którzy nie okazują mu zbyt wiele sympatii i życzliwości, odkąd został podrzucony na ich próg jako niemowlę. Harry nie wie nic o swoich rodzicach, poza faktem, że zginęli w wypadku samochodowym, z którego tylko on ocalał. Została mu po nim tylko blizna w kształcie błyskawicy na czole. Chłopiec dorasta, a wokół niego zaczynają dziać się dziwne i niewyjaśnione rzeczy. W dniu swoich jedenastych urodzin Harry odkrywa prawdę o:

  • tragicznej śmierci swoich rodziców,
  • swoich magicznych zdolnościach,
  • roli jaką odegrał w upadku władzy Voldemorta,
  • sławie jaką cieszy się wśród społeczności czarodziejów

Życie Potter’a zmienia się nieodwracalnie, gdy tylko przekracza mury Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. W końcu odnajduje miejsce, które może nazywać domem i prawdziwych przyjaciół. Rzeczy, których dotąd tak bardzo mu brakowało.

Niezwykły chłopiec i niezwykłe przygody

Odkrycie prawdy o swoim pochodzeniu oprócz radości przysparza też Harry’emu nie lada kłopotów. I nie chodzi tu o konflikt z Draconem Malfoy’em i jego bandą Ślizgonów, czy lekcje warzenia eliksirów z nielubianym profesorem Snape’m. Choć chłopiec już w dzieciństwie znacznie pozbawił Voldemorta mocy, nie znaczy to, że najpotężniejszy czarnoksiężnik wszechczasów nie powróci. Harry staje oko w oko z tym, co jego wrogowi z ciała pozostało już na pierwszym roku nauki w Hogwarcie. Kolejne lata również obfitują w przygody. Potter mierzy się z potworem Dziedzica Slytherina, a wcześniej zostaje posądzony o to, że to on sam stoi za atakami na uczniów mugolskiego pochodzenia. Chłopiec poznaje również prawdę o swoim ojcu chrzestnym, zostaje podstępem wciągnięty w magiczny turniej i wiele razy mierzy się z siłami zła. Gdy kończy 17 lat Harry odkrywa straszną prawdę o sobie:

  • powód, dla którego Voldemort chciał go zamordować,
  • sposób w jaki jego los jest połączony z losem Czarnego Pana.

Okazuje się, że młody czarodziej nie uniknie ostatecznego starcia ze swoim największym wrogiem. Wszystko za sprawą przepowiedni, która głosi, że żaden nie może żyć, jeśli ten drugi przeżyje.

Wspaniała rozrywka, nie tylko dla dzieci

J.K. Rowling stworzyła wspaniały i barwy świat, który pokochali nie tylko najmłodsi. Losy Harry’ego Pottera z zapartym tchem śledzą pokolenia czytelników na całym świecie. Seria nasycona jest nawiązaniami do mitologii czy języka łacińskiego, co sprawia, że odkrywanie ukrytych znaczeń w książkach zapewnia dodatkową frajdę. Mimo elementów grozy, powieści o młodym czarodzieju są również pełne humoru i ciepła oraz podkreślają wagę przyjaźni, odwagi i więzów rodzinnych. Seria doczekała się również popularnych adaptacji filmowych z Danielem Radcliffe’m w roli głównej. W filmach towarzyszy mu plejada gwiazd jak Maggie Smith czy Alan Rickman.

Książka zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com